Na początek zazwyczaj bierzemy pod uwagę tylko to, czy kochamy daną osobę i czy wyobrażamy sobie z nią przyszłe życie. Ale czy to są wszystkie czynniki o jakich powinniśmy myśleć przed decyzją o ślubie?

Na pewno najważniejszą rzeczą jest wybór osoby. Muszą nam odpowiadać jej cechy charakteru, powinniśmy mieć wspólną wizję przyszłego życia, powinniśmy móc traktować ją jak najlepszego przyjaciela, móc o wszystkim porozmawiać ale też nie oszukujmy się – nie tylko rozmowami żyją małżeństwa. Wygląd zewnętrzny, pociąg fizyczny też jest ważny, choć nie powinien być kluczowy w wyborze na całe życie, gdyż uroda przemija, zmieniamy się z wiekiem. Na szczęście „to coś” można w sobie zachować pomimo upływającego czasu.

Na nasze nieszczęście to nie koniec wyboru idealnego partnera na całe życie.

Musimy sobie zdawać sprawę, że istotne są również takie czynniki jak:

– niezauważane w stanie pierwszego zakochania wady osoby. Czy jesteś pewna/pewny, że dobrze znasz swoją drugą połówkę? Co wiesz o jego historii/gdy był dzieckiem/gdy był nastolatkiem/w późniejszym wieku? Jakie błędy popełniał? W czym był dobry a w czym kiepski? Co go pasjonuje i zajmuje jego czas? Jakie są jego cechy osobowości i charakteru? Czy wszystkie Ci odpowiadają i czy jesteś w stanie żyć z pozostałymi? Koniecznie przeczytaj też „ważne pytania, jakie trzeba sobie zadać przed decyzją” oraz „ważne rozmowy które trzeba przeprowadzić przed ślubem”

– stan materialny obecny i przyszły – czy będziecie mieć za co żyć? Czy macie w perspektywie prace, które zapewnią Wam i Waszym dzieciom życie na takim poziomie, jakiego oczekujecie obydwoje? Czy macie dom/mieszkanie gdzie możecie mieszkać, czy też musicie wynajmować lub mieszkać z rodziną? Czy macie zaciągnięte kredyty które trzeba spłacać? Czy macie osoby na utrzymaniu (dzieci z poprzedniego związku, rodzinę, płacenie rent, inne)? Czy będzie Was stać na to, by jedna z osób nie pracowała gdy będą dzieci? Jak długo utrzymacie się z jednej pensji? Jak długo chcecie by dzieci były pod opieką rodzica? Co później?

– stan zdrowia zarówno partnera jak i jego rodziny – to może wydać się Wam w tej chwili na prawdę nieistotne, lecz już przy pierwszym dziecku zauważycie, jak ważne są to sprawy. Czy obydwoje jesteście płodni? Co jeśli nie jesteście? Kobieta w czasie ciąży jest wypytywana o swoje choroby oraz choroby dziedziczne, jakie są w jej rodzinie. Gdy przychodzi na świat dziecko, nawet jeśli nie ma jakichkolwiek problemów zdrowotnych, okazuje się, że ważne są również choroby ojca dziecka jak i jego rodziny. Dziedziczne są zarówno choroby fizyczne jak i psychiczne, które mogą się odezwać dużo później, w dorosłym wieku dziecka. Na pewno warto o tych chorobach porozmawiać przed decyzją o ślubie, nawet jeśli nie jest to romantyczna rozmowa. Jeśli wiesz, że w rodzinie Twojego partnera występowały poważne choroby, musisz przemyśleć na ile jesteś w stanie ryzykować życiem i zdrowiem swojego dziecka. Dla mężczyzn może się też okazać istotne kwestia zdrowia żony w kontekście jej ciąży i porodu: czy nie ma przeciwwskazań do zachodzenia w ciążę? Czy miała w przeszłości ciąże/poronienia/aborcje/operacje?

– rodzina męża/żony – teoretycznie wychodzisz za swój ideał, którego kochasz i szanujesz. W praktyce jednak wychodzisz za całą jego rodzinę, szczególnie najbliższą. Będziesz musiała spotykać się z nimi przynajmniej parę razy do roku, czasem nawet parę razy w miesiącu jeśli takie panują zwyczaje w rodzinie. Podczas takich spotkań będziesz musiała wysłuchiwać ich opinii na temat swój, Twojego sposobu prowadzenia domu, wychowywania dzieci, ciągłych pytań o kolejne dziecko.
Jeśli partner jest pokłócony z rodziną, to wcale nie znaczy, że ta rodzina nigdy się do Was nie odezwie i nie będzie chciała zobaczyć np wnuka. Takie kontakty to zazwyczaj kwestia czasu.