Stroje rodziców często spędzają sen z powiek niejednej pannie młodej. O ile druhnom można powiedzieć w czym mają wystąpić i powinny to zaakceptować, to rodzicom (a już najgorzej teściom) nie zawsze wypada powiedzieć to wprost. Rodzice powinni być ubrani odświętnie, najlepiej spośród gości, lecz nie strojniej od młodych.

Czasem zdarza się, że matka, pragnąc wyglądać tego dnia pięknie, chce tak bardzo zabłyszczeć, że strój staje się krzykliwy i wyzywający (w kolorze lub kroju). Jak temu zapobiec? Można albo szczerze porozmawiać o tym, jakie masz wyobrażenie tego dnia w związku z jej strojem, można zaproponować wspólne zakupy, podczas których możesz jej pokazać co uważasz za stosowne. Najbardziej delikatną formą może być (np. podczas oglądania jakiegoś filmu czy serialu) zwrócenie uwagi na ładny strój matki młodych, czy inny strój który nadawał by się. Jeśli kontakt jest utrudniony, trzeba poszukać pomocy u rodzeństwa czy ojca, który przemówi mamie do rozumu.

A jeśli uda nam się przekonać mamę, to jaki strój jest najbardziej odpowiedni?

– kolor – Strój powinien być w stonowanym kolorze pudrowy róż, fiolet, beże, szarości. Należy unikać koloru białego (zarezerwowany dla panny młodej) i czarnego (kojarzonego raczej .z pogrzebami). Ostre kolory (takie jak ostry róż, płomienista czerwień czy żółć) może zanadto rzucać się w oczy). Jeśli kolor musi być zdecydowany lepiej wybrać chabrowy, bordowy kolor wina czy ciepły brąz.

– długość – zdecydowana większość matek ma więcej niż 45 lat, tak więc odpadają wszelkie długości powyżej kolana. W zależności od wystawności balu może być za kolano, trzy czwarte lub do ziemi

– krój stroju

a) na skromną uroczystość najlepsza będzie garsonka. Spódnica za kolano, buty na delikatnym obcasie, delikatna biżuteria. Krój spódnicy może być w dość dopasowany lub rozszerzający się ku dołowi

b) na przyjęcie w restauracji dobra może być delikatna sukienka, z dołem delikatnie rozszerzanym, do tego szal lub żakiecik

c) na wystawny bal bardziej odpowiednia może być strojna suknia balowa do ziemi, z gorsetem i żakietem. Nie może być jednak bardziej strojna od stroju panny młodej!

– dodatki – w Anglii normą jest, że wszyscy goście płci pięknej mają na głowie kapelusz, jego brak uważany jest za wielki nietakt. W Polsce jednak nie ma takiego zwyczaju i o ile kapelusz nie towarzyszy Ci stale, lepiej nie ryzykować zakładając go, gdyż będzie on sprawiał więcej dyskomfortu niż doda uroku.

Innym dodatkiem jest torebka, która powinna być elegancka, nie za ciężka, lecz powinna pomieścić przynajmniej chusteczki higieniczne, grosiki na szczęście i telefon.