Układy z rodzicami są przeróżne – jedni rodzice najchętniej sami zorganizowaliby wszystko od początku do końca, inni nie mają zamiaru kiwnąć nawet palcem, bo pomysł ślubu im się nie podoba. Pamiętajcie, że jeśli jesteście przekonani do idei ślubu, to nikt – nawet Wasi rodzice – nie powinien tego dnia popsuć. Dlatego należy delikatnie wytłumaczyć rodzicom, jak widzielibyście ich pomoc przy organizacji ślubu i nie ulegać, jeśli będą chcieli się zanadto wtrącać.

W tradycji Polskiej za ślub płacą rodzice państwa młodych:

a) rodzina panny młodej za wesele, strój panny młodej, fotografa/kamerzystę, koszty formalne ślubu, zaproszenia

b) rodzina pana młodego za alkohol, orkiestrę i transport oraz obrączki, strój pana młodego, podróż poślubną, kwiaty

Współcześnie, jeśli młodych nie stać na samodzielne opłacenie wesela, to rodziny mogą podzielić się kosztami po połowie, lub płacić proporcjonalnie do liczby gości ze swojej rodziny a za znajomych po równo.

W czym na pewno przyda się współpraca z rodzicami? W tworzeniu listy gości – rodzice najlepiej wiedzą, kogo wypada a kogo nie musi się zaprosić, czy nie zrobi się niepotrzebnego zamieszania w rodzinie nie zapraszając kogoś, lub usadzając skłócone ciocie blisko siebie. Mogą chcieć także zaprosić na wesele swoich znajomych – jeśli gości będzie sporo, a Was na to stać, to nie ma to większego znaczenia – zgubią się w tłumie gości i pomogą rodzicom dobrze się czuć. Przyda się też ich wiedza na temat adresów zamieszkania gości, a także później w ewentualnym rozwożeniu zaproszeń, czy potwierdzaniu przybycia.

Rodzice mogą też mieć znajomych, sprawdzonych usługodawców – warto skorzystać z zaufanych osób, które wiadomo, że nie zawiodą w tym ważnym dniu.

Czego oczekuje się po rodzicach w dniu ślubu? Powinni ładnie wyglądać (ale nie bardziej strojnie niż młoda para! Najlepiej w eleganckich garsonkach bądź prostych sukienkach za kolano – mogą być w odważniejszych kolorach, lecz bez ozdób). Powinni ładnie uśmiechać się na zdjęciach, pobłogosławią przed ślubem i będą dobrze się bawić na weselu. Niekiedy ojciec proszony jest o odprowadzenie młodej do ołtarza. Dobrze, gdy będą rozbawiać gości, wyciągać do tańca i zabaw, że dopilnują ustaleń z salą weselną – będą współpracować przy tym ze świadkami.

Czasem rodzice mocno angażują się w organizację, koordynują zakupy, podpisują umowy z salą weselną i innymi usługodawcami. Jeśli jednak nie pasuje to Wam – nie zgadzajcie się na wszystko. Nawet jeśli to rodzice płacą za ślub, nie zmienia to faktu, że to jest Wasz dzień i to wy powinniście decydować o jego wyglądzie i przebiegu.