Świadkami zostają najczęściej przyjaciele państwa młodych lub ich rodzeństwo. W przeciwieństwo do rodziców chrzestnych – nie muszą być to osoby z rodziny, gdyż obowiązki świadków są jedynie przed i w trakcie ślubu, w przyszłości nie ma z tego tytułu żadnych obowiązków czy przywilejów. Jedynymi wymogami na świadków jest ich pełnoletność oraz zdrowie psychiczne. Mogą być to dwie kobiety, dwóch mężczyzn bądź para mieszana – najczęściej spotykana kombinacja.

Za co odpowiadają świadkowie?

– przed ślubem – organizują wieczory kawalerskie i panieńskie, pomagają przy wyborze stroju ślubnego, mogą pomagać przy wypisywaniu zaproszeń i innych pracach manualnych

– dzień przed – pomagają w dekorowaniu sali, kościoła i samochodu

– w dniu ślubu – pomagają ubrać się parze młodej, są przy błogosławieństwie, podpisują papiery aktu małżeństwa, zachęcają gości do wejścia do kościoła lub nawet odprowadzają do ław i pomagają usiąść, są obecni podczas ceremonii, po ślubie pomagają w odbieraniu kwiatów i prezentów od gości. Świadkowa dba o ułożenie sukni ślubnej i welonu, trzyma niezbędnik panny młodej. Świadek dostaje po ceremonii podpisany akt ślubu, opłaca organistę i reguluje inne opłaty (np. trzyma wódkę na bramy). Są na każde zawołanie pary młodej. Biorą udział w sesji zdjęciowej. Podczas wesela aktywnie się bawią, zachęcają do zabawy i rozkręcają towarzystwo, świadek jest tzw starościną i dba o to, by wódki i innych alkoholi nie zabrakło na stołach. Świadek wygłasza pierwszy toast po obiedzie i zachęca do kolejnych. Podczas oczepin odczepiają welon i krawat. Pomagają w rozdawaniu ciasta na zakończenie ślubu, pomagają przy ewentualnym sprzątaniu nazajutrz.

Jak ubrać się na wesele?

Świadek może zostać poproszony by ubrać się tak jak pan młody, zazwyczaj jednak zakłada elegancki garnitur.

Świadkowa może dostać odgórnie prośbę o konkretny krój czy kolor sukni (i powinna go uszanować!), a jeśli nie, powinna skonsultować swój strój z panną młodą. Na pewno nie powinien on być bardziej strony niż strój młodej! Dlatego też, jeśli młoda zdecydowała się na skromną sukienkę w romantycznym stylu, to i świadkowa powinna założyć sukienkę w tym stylu, ale w wyraźnie innym kolorze, najlepiej pastelowym, by być dobrym tłem dla młodej (świadkowa jest na wielu zdjęciach). Odradzany jest kolor czerwony i bordowy, gdyż źle wychodzi na zdjęciach. Najlepsze są proste, jednolite sukienki za kolano, o niezbyt bogatych detalach, za to z elegancką i drobną biżuterią. Najczęstsze kolory to odcienie: różu, fioletu, zielonego, niebieskiego i szarego. Nie wolno być żadnej innej kobiecie w bieli.