Niektóre elementy wesel są trudniej dostępne niż inne – szczególnie przy określonym budżecie bądź upatrzonym stylu wesela.

Sala weselna

Najtrudniej jest z salą weselną. Musi pomieścić odpowiednią liczbę osób, być w miarę niedaleko, być w zasięgu cenowym, no i ma być odpowiednia dla Was (wystrój, menu). Dlatego też sala weselną to absolutnie pierwsza rzecz do rezerwacji. Niektórzy by mieć TĘ wymarzoną salę decydują się na zmianę terminu wesela. Średni czas rezerwacji sali to ok 1 rok przed datą. Niektóre sale mają grafik pełny na 2 lata w przód. Inne da się zarezerwować 3 miesiące przed. Jeśli ślub ma być w piątek to jest zdecydowanie większy wybór nawet w niedalekim czasie. Zdarza się też, że jakaś para pomimo wcześniejszej rezerwacji rozmyśla się i wtedy czasem można „odkupić” rezerwację sali za cenę wpłaconej zaliczki (ogłoszenia spotyka się na portalach o ślubach). (jak wybrać salę weselna? na co zwrócić uwagę? –>)

Zespół muzyczny

Drugim w kolejności elementem do rezerwacji jest zespół muzyczny (jeśli takowy chcecie mieć, z dj jest nieco łatwiej). Niewiele jest bowiem DOBRYCH zespołów muzycznych – czyli takich, którzy w miarę nie fałszują, mają fajny zestaw utworów, potrafią rozbawić gości, są na poziomie i jeszcze stać Was na nich. Najlepiej brać zespoły z polecenia znajomych, którzy byli na weselu prowadzonym przez nich. Można też przesłuchać płyt lub przykładów ze stron internetowych zespołów (ale tam mogą być tylko te lepsze kawałki). Średni czas rezerwacji zespołu to rok do 6 miesięcy przed. Niektórzy rezerwują wcześniej (nawet 2 lata), czasem uda się znaleźć dobry zespół tuż przed uroczystością, ale to raczej przypadek.

Fotograf i kamerzysta

Dobry fotograf w sezonie może być zarezerwowany nawet 2 lata w przód. Niektórzy zamawiają fotografa już na uroczyste zaręczyny, później na sesję próbną przed ślubem. Najlepiej rezerwować fotografa/kamerzystę ok 6 miesięcy przed ślubem (chyba że planujecie ślub w sierpniu, gdzie obłożenie jest największe, wtedy pomyślcie o tym rok wcześniej). (jak wybrać fotografa? –>) (po co mi kamerzysta?? –>)