Bridal shower – to spokojne spotkanie kobiet z rodziny i znajomych, które odbywa się zazwyczaj w domu, przy winku, delikatnym jedzeniu, czasem z tortem. Podczas tego spotkania młoda zostaje obdarowana prezentami na nową drogę życia, zazwyczaj prezenty te związane są ze sferą erotyki – bielizna, zabawki erotyczne, filmy i poradniki.

Podczas tego wieczoru kobiety opowiadają o swoich związkach udanych i nieudanych, dają rady i dzielą się spostrzeżeniami o mężczyznach, miłości, seksie i małżeństwie. Organizuje się je zazwyczaj na 2 miesiące przed ślubem, maksymalnie 3 tygodnie przed. Może być to czas, gdy uzyskasz pomoc przy organizacji wesela, możecie wspólnie robić jakieś dekoracje, składać pudełka itp. W stanach takie spotkania mają swoją specjalną oprawę, czasem są tematyczne (co pomaga w wyborze prezentu np. kuchenne lub turystyczne), na tę okoliczność wysyłane są zaproszenia a goście dostają prezenciki.

Hen night ( bachelorette party) – to imprezowy wieczór panieński, z pijaństwem, szaleństwami do białego rana i innymi atrakcjami, takimi jak przebieranie, striptizerzy i wyzwania stawiane młodej.

Rehearsal Dinner – to posiłek, jaki młodzi przygotowują dla rodziny i gości, którzy uczestniczyli w próbie ślubu. Dzień przed ceremonią wszyscy biorący udział w orszaku (a jest to czasem niemała liczba osób, druhny, drużbowie, ojciec młodej, ksiądz, dziewczynka z kwiatami) muszą wiedzieć kiedy i jak mają wejść, gdzie stanąć, co robić. Młodzi ćwiczą się w składaniu przysięgi, powolne maszerowanie przez kościół, całowanie. Dzieci ćwiczą swoje role. Dlatego później, po tym wielkim wysiłku zapewniany jest posiłek połączony z zabawą i integracją rodzin. Czasem przybiera on postać „małego wesela”, gdyż jest tort, dekoracje, muzyka, jedzenie a jedynie liczba osób jest mniejsza a atmosfera swobodniejsza. Różnica jest taka, że można w tym czasie bardziej aktywnie starać się zapoznać obydwie rodziny. Można to zrobić poprzez integracyjne zabawy (np. zapamiętywanie imion poprzez powtarzanie wszystkich poprzednich imion wymienionych, wstawanie wszystkich osób o imieniu Kasia, wstawanie wszystkich nauczycieli itp), przedstawianie wszystkich wchodzących gości, opowiadać o każdym anegdotkę, zrobić prezentację, rozdać wszystkim spis gości i miejsca gdzie siedzą. Podczas tego wieczoru narzeczony doje narzeczonej prezent, zazwyczaj coś z biżuterii.