Ok. Więc zacznijmy od tego, co czeka Was w dniu ślubu:

– trzeba się jakoś ubrać (umalować, zrobić fryzurę)

– wziąć udział w ceremonii (dojechać, załatwić formalności)

– spotkać się z gośćmi

– zachować jakąś pamiątkę po tym dniu

Niby proste, całkiem spora część społeczeństwa przez to przeszła/przejdzie a jednak sporo do myślenia i dbania o szczegóły. Tak więc, jak się do tego zabrać?

Najtrudniej jest z salą, orkiestrą i fotografem(kamerzystą). Te elementy układanki załatwia się najwcześniej, gdy tylko ustali się datę ślubu (lub nawet wcześniej niż datę, jeśli zależy nam na jakimś konkretnym miejscu, to czekanie na wolny termin może zając nawet 2 lata!)

Później przychodzi czas na listę gości ustalaną często wraz z rodziną. Wybór świadków. Wybór i wysłanie zaproszeń (co najmniej miesiąc przed). Stworzenie listy prezentów i udostępnienie jej gościom. Usadzenie gości przy stołach. Załatwienie noclegu i transportu dla gości przyjezdnych. Potwierdzanie przybycia.

Formalności – w urzędzie stanu cywilnego nie wcześniej niż 3 miesiące przed ślubem, bo tyle mają ważności dokumenty. W kościele również tyle wcześniej daje się na zapowiedzi i załatwia potwierdzenia o odbytym bierzmowaniu (w swojej parafii) po rozmowie w parafii gdzie bierze się ślub, lecz wcześniej można załatwić kurs przedmałżeński wraz z poradnią rodzinną.

Stroje – czasem na suknię ślubną trzeba czekać nawet 6 miesięcy (jeśli jest sprowadzana z zagranicy i później wprowadzane są poprawki w salonie)! Lecz zazwyczaj nawet szycie u krawcowej nie trwa dłużej niż 3 miesiące. Dłużej trwać może wybieranie sukni w katalogach i późniejsze mierzenie, chodzenie, szukanie idealnej. Następnie kupno dodatków (welonu, rękawiczek, biżuterii, butów). Dla mężczyzn często łatwiej jest znaleźć odpowiedni garnitur lub smoking, krawat/musznik/fular/muszkę lub kamizelkę pasującą do stroju panny młodej, buty, dodatki jak np. spinki do mankietów. Zakup obrączek.

Oprawa czyli dekoracje w kościele (ławki, krzesła młodych), w sali weselnej (łącznie z wizytówkami i menu weselnym), samochód młodych i gości, dom młodych. Kwiaty dla panny młodej i do butonierki. Oprawa muzyczna w kościele, ustalenie czytań (jakie i kto czyta), sposobu wejścia i wyjścia z kościoła. Ustalenie repertuaru z zespołem, zabawy na oczepiny, podziękowanie rodzicom, atrakcje weselne. Przejazd na wesele, rozwożenie gości.

Wesele – co, w jakich ilościach, kiedy będzie podane, zakupienie produktów (w tym alkoholu), ustalenie czasu dowozu produktów i kto to zrobi. Kto i kiedy dekoruje salę. Jak ustawić stoły i udekorować. Gdzie się tańczy. Co z nadmiarem jedzenia. Poprawiny – czy w ogóle, gdzie, kiedy, za ile. Kto będzie na poprawinach.

Para młoda – kto pomoże w ubieraniu się, gdzie i kto zrobi fryzurę, makijaż. Jak dojechać do kościoła, sali weselnej i wrócić. Gdzie noc poślubna i podróż poślubna.

Spotkania z rodziną przed ślubem by ustalić szczegóły. Wieczór panieński i kawalerki (lepiej tydzień przed niż dzień przed by być w dobrej formie). Rozdzielenie zadań na świadków i rodziców by w dniu ślubu mieć spokojną głowę.

Ustalenie szczegółów z fotografem/kamerzystą (kiedy plener, o której i gdzie ma się stawić, za co dostaje pieniądze, czy da wszystkie zdjęcia czy wybierze, jakiego rodzaju zdjęcia lubicie a jakich unikać), fryzjerem i makijażystą (próba wcześniej, o której w dzień ślubu ma przyjść, ile będzie kosztować).

Ustalenie planu na ten dzień i osoby odpowiedzialne za poszczególne fragmenty. Trzeba ustalić kolejność dla: fryzura, makijaż, ubieranie się, sesja zdjęciowa, błogosławieństwo, przejazd do kościoła, podpisanie papierków, msza, życzenia, przejazd do sali weselnej, przywitanie, podawanie potraw, oczepiny, powrót z wesela, pobudka rano, poprawiny, sprzątanie i dekorowanie w kościele, dekorowanie sali weselnej, przewiezienie prezentów, kwiatów, kopert, opłacenie organisty, usługodawców.