Aby ślub mógł dojść do skutku konieczne jest spełnienie pewnych wymogów formalnych zarówno cywilnych jaki kościelnych (jeśli decydujecie się na ślub kościelny).

Formalności kościelne

Zacznijcie od nauk przedmałżeńskich – to Wam zajmie najwięcej czasu, gdyż niekiedy nauki ciągną się przez 9 tygodni. Po tych naukach należy jeszcze pójść do poradni małżeńskiej 2 razy w odstępie przynajmniej 1 miesiąca. Co daje już łącznie 3 miesiące. A w niektórych parafiach organizuje się nauki tylko 2 razy do roku i wtedy już nie ma wyboru.

Kolejne formalności to 1 rozmowa w kościele (ok 6 do 3 miesięcy przed ślubem) chyba że chcecie wziąć ślub w bardzo popularnym kościele, to wtedy może być konieczność wcześniejszej rezerwacji terminu (zazwyczaj w obleganych kościołach robi się ślubu jeden po drugim i zazwyczaj jakaś godzina w Waszym terminie będzie wolna, ale jeśli chcecie konkrety dzień i godzinę, to warto rezerwować nawet rok przed!)

Później musicie odwiedzić kościoły po karteczki o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego, następnie w Waszych parafiach dać na zapowiedzi i znów 3 tygodnie przerwy, ponowna wizyta i odebranie papierka że wszystko ok. (razem minimum 1 miesiąc)

Sprawy te można niekiedy robić równolegle, ale i tak formalności zajmą minimum 3 miesiące.

(jakie sprawy i za ile załatwia się w kościele? –>)

Formalności cywilne

Do urzędu stanu cywilnego nie ma co iść wcześniej niż 3 miesiące przed ślubem (bo tyle ważne są papiery które dostaniecie). Ale musicie tam iść z odpisami skróconymi od aktów urodzenia, które dostaniecie w Waszym urzędzie (o ile jest on inny od tego, gdzie będzie ślub, lub do którego pójdą papiery po kościelnym). Tak więc wcześniej należy odwiedzić własny urząd stanu.