Dobranie makijażu i fryzury do stroju jest istotnym elementem przygotowań – twarz młodej będzie fotografowana przez wszystkich i będzie stanowić główny obiekt wszystkich spojrzeń.

Make up – przyjęło się, że makijaż ślubny jest bardzo delikatny, zasłaniający niedoskonałości skóry, bez mocnego podkreślania oczu ani ust, jedynie delikatnym ich zaznaczeniu (połączenie delikatnego makijażu dziennego z mocno kryjącym makijażem fotograficznym). Jednak kobiety, które na co dzień malują się mocniej mogą czuć się „niedomalowane” i pomalować się mocniej. Jeśli jednak suknia i dodatki są jasne – lepiej nie przesadzić z kolorami. Ostrzejszy kolor można zastosować np. na usta, gdy karnacja jest ciemniejsza i bukiet w kontrastowym kolorze. Zaszaleć można z oczami, jeśli kobieta nosi okulary, gdyż zmieniają one odbiór makijażu.

Fryzura – powinna pasować przede wszystkim do twarzy panny młodej oraz do stroju. Dla szerszej (okrągłej lub kwadratowej) twarzy zbawienne mogą okazać się opadające kosmyki z przodu twarzy. Do sukni formalnej i eleganckiej lepszy będzie mocno ściśnięty kok, do zwiewnej sukni – rozpuszczone włosy, a stylu z pana Tadeusza – zapleciony warkocz. Jednak należy pamiętać, że rozpuszczone włosy nie są wygodne – wystarczy mocniejszy wiatr by fryzura się skołtuniła, a podczas wesela może być niewygodna, przy czym ciężko będzie w trakcie zmienić decyzję. Fryzura powinna też być bazą do przewidzianych ozdób we włosy, np. welonu czy kwiatów.

Najczęstszą fryzurą jest kok, w różnych postaciach, od mocno usztywnionego, zebranego na czubku głowy, po luźniejszy, z częścią włosów wypuszczoną. Modne są też fale upięte w nieład na głowie – włosy są niby luźno puszczone, bo nie widać jednego koka, ale naprawdę są spięte i ułożone – w takich włosach ciekawie wyglądają wsuweczki z perełkami, kryształkami lub malutkimi kwiatkami.

Przy bardzo długich jak i bardzo krótkich włosach może być problem, gdyż nie wszystkie fryzury da się z nich ułożyć. Najwięcej możliwości dają włosy do ramion.

Kobiety, które mają farbowane włosy muszą pamiętać, by przed ślubem nie było odrostów, a także by odżywić włosy, by wyglądały pięknie i lśniąco.

Paznokcie – tego dnia wiele par oczu będzie skierowane na twoje ręce, gdy będziesz zakładać obrączkę, dlatego też ważne jest by ręce wyglądały nienagannie. Najlepszy jest prosty manicure francuski, który jest naturalny i elegancki zarazem. Można pokusić się o niewielkie zdobienia na palcach, które podkreślą ten ważny dzień. Niektóre panny młode decydują się na mocniejsze paznokcie, które kolorystycznie pasują do dodatków, czasem nawet w mocnym bordo czy różu. Jest to zabieg ryzykowny, lecz jeśli na co dzień również mocno malujesz paznokcie – jest to do zaakceptowania.