Są najbardziej trwałym i ciągle obecnym znakiem małżeństwa. Jeśli będziecie je nosić cały czas – muszą być one naprawdę trwałe. Jest to chyba jedyny element ślubu, na którym naprawdę nie warto oszczędzać.

Wybór jest spory, ale można je podzielić ze względu na:

kruszec – mogą być ze złota (żółtego, białego, czerwonego), platyny, tytanu. Mogą być to też łączone, np. żółte złoto z paskiem białego złota po środku

szerokość – od 2 mm do nawet 10 mm, mogą być jednakowe dla pary młodej, jak i o różnej grubości (niektórzy mężczyźni wolą grubsze obrączki, lecz inni źle czują się z biżuterią i wolą mniejszy rozmiar, taki jak panna młoda)

z kamieniem lub bez – coraz bardziej popularne jest osadzanie w damskiej obrączce diamentu lub diamentów na całym obwodzie obrączki, mogą one być różnej wielkości

profil, czyli przekrój obrączki – może być o różnym stopniu zaokrąglenia powierzchni, od półokrągłego, do całkiem płaskiego. Brzegi obrączki mogą też być ścięte płasko lub półokrągło lub nie być ścięte

wykończenie na wierzchu może być błyszczące, matowe lub być kombinacją tych możliwości, łącznie ze szlaczkami naprzemiennych powierzchni. Osoby mające takie obrączki twierdzą jednak, że prędzej czy później (a raczej prędzej, maksymalnie 2 lata używania codziennego) wzory zacierają się. Nawet jednak bez wzoru, błyszczące powierzchnie matowieją i rysują się, a matowe zaczynają błyszczeć. Można ponownie zmatowić lub nabłyszczać, lecz jest to czynność, którą trzeba będzie co parę lat powtarzać. Najłatwiej niszczy się złoto, trudniej platyna a najtrudniej tytan.

Wzorki, wypukłe warstwy kruszcu, rzeźbienia – możliwości jest ogromna liczba. Od prostych linii pośrodku, poprzez fale, po gałązki, figury geometryczne i szlaczki. Z tego samego lub innego kruszcu. Najbardziej uniwersalne są jednak te tradycyjne – gładkie, które do wszystkiego pasują i nie znudzą się za szybko.

Grawer od spodu – może być to napis o długości, w zależności od obwodu obrączki, ok 23 znaków. Zazwyczaj znajduje się tam data ślubu, napis „Kocham Cię”, imiona małżonków lub kombinacja powyższego.

Wielkość obrączek – najłatwiej pójść do jubilera i przymierzać różne rozmiary aż znajdzie się właściwy. Pamiętajmy, że gdy jest zimno i rano palce są nieco szczuplejsze a pod wieczór i gdy jest ciepło – są grubsze gdyż nieco napuchnięte.

Mały jubiler czy markowa sieć – w sieci duża część modeli jest dostępna od ręki a poprzez sieć powiązań możemy dostać jakieś zniżki, lecz mały jubiler robi obrączki na zamówienie, więc wybór modeli jest o wiele większy, nawet z możliwością własnoręcznego zaprojektowania unikatowych obrączek. W sieci możemy wybrać z różnorodnych kruszców, jak np. tytan podczas gdy część jubilerów oferuje jedynie złoto.

Co zrobić po ślubie z pierścionkiem zaręczynowym? Część kobiet przekłada go na lewą rękę, część odkłada do szkatułki a część nosi razem z obrączką na jednym palcu – wtedy trzeba dopasować obrączkę, by pasowała do pierścionka.