Niewątpliwie piękno i urok architektury romańskiej zawiera się przede wszystkim w zindywidualizowanej specyfice tych budowli. Każdy może oczywiście dostrzec ten urok gdzie indziej, jednakże skupmy się teraz na tych aspektach, które podobają się zwiedzającym – te historyczne przecież budowle – najczęściej. Są to skądinąd te same aspekty, które w oczach osób sceptycznie nastawionych do tej architektury, stanowią o jej słabości, a nie atrakcyjności. Kwestia gustu. Jednakże spróbujmy przybliżyć najważniejsze aspekty stylu romańskiego, które jednym się podobają najbardziej, a drugim – wręcz przeciwnie…

Architektura romańska jest bardzo toporna. Znajdziemy tu masę grubych murów, ścian i wież. Nie znajdziemy za to ornamentów. Wieże nie są tu strzeliste, a bardzo szerokie. Okna z kolei są bardzo małe. Podobnie jest notabene z drzwiami. Dlaczego tak jest? Wynika to z defensywnego przeznaczenia tych budowli.

Architektura romańska jest bardzo surowa i dla niektórych wręcz przytłaczająca. Architektura ta, jest świadectwem historii.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.