Fotografie to najpiękniejsza pamiątka, jaką można mieć po ślubie i weselu. Ogromną ilość czasu poświęca się wygląd właśnie po to, by zdjęcia wyszły piękne i było się czym pochwalić przed dziećmi i wnukami nawet za 50 lat.

Po co mi fotograf, skoro wszyscy mają cyfrówki?

Wszyscy je mają, robią mnóstwo zdjęć, ale nie każdy kto ma aparat jest fotografem. Oczywiście goście mogą robić zdjęcia i później będzie to świetne uzupełnienie zdjęć od fotografa, ale goście nie podejdą do ołtarza, bo się wstydzą lub nie wiedzą czy wolno, nie ustawią dobrego światła w ciemnym pomieszczeniu, nie uchwycą wszystkiego, bo nie wiedzą czego się spodziewać, nie mają wprawy. Większość ludzi robi zdjęcia przeciętne a nie dobre, często źle wykadrowane, ruszone lub nieostre, które nie nadają się do pokazania, a przecież powtórek z pocałunku przy ołtarzu nie będzie. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że wtedy nie będziesz mieć uwiecznionych wszystkich pięknych chwil a te uwiecznione nie będą tak piękne jak byś tego chciała.

Mój brat robi piękne zdjęcia, więc nie potrzebny mi fotograf!

Tak, tylko że Twój brat na ślubie ma się wzruszać i być na zdjęciach a nie je robić! A na weselu ma się bawić a nie myśleć o tym, co by tu uwiecznić. Zaangażuj brata do zrobienia Wam pięknej sesji ślubnej w plenerze, ale do kościoła zamów zawodowca.

Fotografa trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem, gdyż dla wielu osób jest to ważny „element układanki” i rezerwują wybranego fotografa nawet rok przed terminem. Aby dobrze wybrać, trzeba najpierw zastanowić się, jakiego rodzaju fotografie nas zadowolą – artystyczne czy raczej rejestrujące rzeczywistość. Niektórzy fotografowie tak silą się na oryginalność (gdyż nie chcą by zdjęcia były takie jak wszystkie, lecz dla Was one i tak będą przecież inne! Nie oglądacie codziennie różnych zdjęć i oryginalność w tym wypadku nie jest aż tak wskazana) że nie widać na zdjęciach wydarzeń a same jego elementy (np. zamiast toastu – same kieliszki, zamiast przysięgi – same dłonie). Zdjęcia takie wyglądają ładnie lecz jeśli nie towarzyszy im parę „normalnych” zdjęć, to możecie nie wiedzieć jak wyglądaliście przed ołtarzem w tym dniu, ale za to poznacie wszystkie ciekawe elementy wystroju kościoła np. cegły, świece, kwiaty itd. Zdjęcia zwykłe zaś pokazują szeroki plan lub niewielkie zbliżenia np. na górę sylwetki.

Za co się płaci?

Przede wszystkim za czas fotografa i jego sprzęt (dobry aparat, obiektywy, lampy, czasem blendy – czyli płachty pozwalające doświetlić plan podczas sesji w plenerze czy studio). Nie musisz się jednak znać na sprzęcie fotograficznym, wystarczy jeśli spodobają Ci się zdjęcia robione przez niego. Obejrzyj portfolio, jeśli zdjęcia są różnorodne, to znak że fotograf potrafi dostosować się do pary a nie para musi dostosowywać się niego. Jeśli fotografie podobają Ci się, są w Twoim stylu a budżet Ci pozwala na wybór tego fotografa – podpisz umowę i wpłać zaliczkę czym prędzej. Niektórzy przed podpisaniem umowy umawiają się na próbną sesję. Dzięki niej obie strony mogą sprawdzić, na ile się wyczuwają, czy potrafią się dogadać i czy zdjęcia są ładne. Po takiej próbie podpisuje się umowę i zaklepuje termin.

Fotograf po pracy wybiera zazwyczaj parędziesiąt (ok 30-50) najlepszych zdjęć i robi z nich odbitki 10×15, najlepsze 13×18 (większe zdjęcia ciężej się przechowuje i trudniej ogląda szczególnie w albumie, dobrze wyglądają tylko w ramce na ścianie), resztę zdjęć (dawniej ok 200, teraz nawet 1000) daje na płycie. Można więc później zrobić dowolną liczbę odbitek samodzielnie. Niekiedy w cenę wliczony jest też album do przechowywania zdjęć lub ramka na najładniejsze zdjęcie.

Czasem fotograf pobiera dodatkową opłatę za obróbkę zdjęć – jeśli chcecie dodatkowe efekty jak ramki, kwiatki, kolorową część zdjęć a resztę czarno-białą, kolaże ze zdjęć i inne efekty. Można też poprosić o obróbkę zdjęć polegającą na usuwaniu defektów skóry, zmarszczek a nawet podwójnego podbródka, ale nie wszyscy fotografowie są też grafikami i trzeba to ustalić wcześniej.

Usługa złożona z reportażu i sesji w plenerze kosztuje 800-2000zł, ale można też wybrać inne rozwiązania.

Najczęściej wybierane są 3 opcje robienia fotografii (lub ich połączenie), każda ma inną charakterystykę:

a) fotoreportaż ze ślubu – to zarejestrowanie okiem fotografa tego najważniejszego dnia. Aby reportaż był dobry, fotograf musi być zawsze w środku wydarzeń, blisko młodych. Często więc będzie zasłaniał innym widok po to, by osiągnąć ciekawy efekt i zarejestrować dany moment. Fotograf powinien być więc od początku do końca, podczas wszystkich elementów zaplanowanych jak i niezaplanowanych tego dnia. Współpracę zaczyna się czasem od fotografii z zaręczyn lub poszukiwań sukni ślubnej. W dniu wesela towarzyszy on młodej w przygotowaniach (które zawsze trwają dłużej) a później przenosi się do młodego i towarzyszy mu a później im a drodze do kościoła, w kościele i na sali weselnej. Aby zrobić ciekawe ujęcie fotograf czasem wejdzie pod stół a czasem na nim stanie, w zależności od potrzeb i nie należy się zanadto dziwić. Różni fotografowie mają w tym względzie różne pomysły – jedni używają obiektywów szerokokątnych i podchodzą bardzo blisko, inni długich obiektywów z zoomem i niezauważeni robią zbliżenia z daleka. Dlatego warto przekonać się wcześniej, czy sposób pracy fotografa nas nie rozprasza i nie przeszkadza w byciu naturalnym. W tym ważnym dniu najważniejsze jest bowiem byśmy czuli się komfortowo i nie musieli udawać kogoś, kim nie jesteśmy.

Dobry reportaż pokaże wszystkie ciekawe wydarzenia z tego dnia. Zarówno samych młodych jak i gości. Wzruszenie mamy, tremę dziewczynki z kwiatkami, Wasze reakcje na słowa „żono/mężu” itd. Jest to bardzo ciężkie, gdyż fotograf musi mieć oczy wkoło głowy, wszystkich widzieć i wczuć się w sytuację. Powinien niejako mieć dar prorokowania co raz nastąpi (dlatego dobrze, by miał dokładny plan tego dnia ale nie będzie w nim niespodziewanych reakcji), by uchwycić wszystkie te emocje. Czasem więc są to dwie osoby, które mogą robić zdjęcia z dwóch perspektyw i mniejsza szansa że coś im umknie, lecz i koszt takiej usługi jest wyższy.

Koszt reportażu to ok 500-1200zł bez odbitek lub z ustaloną wcześniej liczbą odbitek.

b) sesja plenerowa – to sesja zdjęciowa w wyszukanym plenerze, która odbywa się tego dnia, czasem dnia następnego lub nawet tydzień później. W wymyślonym wcześniej miejscu i określonym stylu robicie zdjęcia przez ok 2h. Na fotografiach mogą być tylko nowożeńcy, rodzice, świadkowie i np. pojazd którym jedziecie do ślubu. Fotografie często robione są przed ślubem lub pomiędzy ślubem a weselem. Jeśli plan zdjęciowy jest gdzieś daleko, można umówić się na plener np. tydzień później, ale wiąże się to z ponownym nakładaniem makijażu i układaniem fryzury i często pary w końcu rezygnują z tego pomysłu. Na sesji organizowanej przed ślubem młodzi często są mocno zestresowani i spięci, a dbałość o stan strojów nie pozwala na szaleństwa jak np. tarzanie się po ziemi czy wchodzenie do wody, a nawet podnoszenie wybranki może spowodować pogniecenie koszuli.

Gdzie robić zdjęcia? Pomysły zależą głównie od pory roku oraz od miejsca zamieszkania: nad morzem, nad jeziorem lub rzeką, w górach, w lesie, na polu, w starej fabryce, na torach kolejowych, w sadzie, na zamku, na moście, na koniach, w mieście na tle zabytków, fontann i zwykłych elementów jak np. tramwaj czy sklep. Wszystko zależy od pomysłowości, śmiałości i zamysłu. Mogą to być zdjęcia typu „codzienne czynności w strojach ślubnych” – można pójść do sklepu z koszykiem, naprawiać samochód, w budynkach z wami związanymi np. w szkle czy w pracy. Innym pomysłem jest „hasanie po łące” – czyli pozy romantyczne w zbożu, w wodzie, na plaży, na tle gór – są to najbardziej popularne sesje. Inny rodzaj to my „w brudnych miejscach” – np. w zakładzie pracy, w starej fabryce, w ruinach – zdjęcia te podkreślają strój państwa młodych, gdyż piękna suknia na tle brudnych i zniszczonych miejsc daje wyjątkowy kontrast. Można pójść o krok dalej i zburzyć piękną fryzurę, pomazać twarz a sukienkę zakasać, nada to zdjęciom dynamizmu lecz jest to dość odważne i wymaga przekonania. Suknia po takiej sesji jest też dość mocno zniszczona i może nie nadawać się na sprzedaż czy do zwrotu w wypożyczalni.

Podczas sesji ładnie wyglądają wszelkie dodatki do sukni takie jak welon, bukiet, parasolka czy wachlarz, więc koniecznie je ze sobą weźcie. Na tło bardzo ładnie nadają się ceglane mury, drzewa, latarnie, kłosy zbóż czy pejzaż z zachodzącym słońcem. Można też puszczać bańki mydlane, obsypywać się kwiatami lub ich płatkami, jeździć na lub w pojeździe którym jedziemy do ślubu, nosić się na rękach, tańczyć, tarzać, skakać, śmiać się, dumać i całować, całować, całować.

Podczas sesji puśćcie wodze wyobraźni, powariujcie trochę, powygłupiajcie. Gdy będziecie rozluźnieni zdjęcia wyjdą najlepiej.

Ile kosztuje sesja? Ok 200-800zł za 2h zdjęć i trochę odbitek.

c) sesja w atelier fotografa – to zdjęcia w pomieszczeniu na tle wybranym przez młodych (np. pejzaż, ogród, zamek, kominek). Za każdą pozę płaci się osobno. Każda poza jest wystudiowana, dokładnie ustawiona przez fotografa, odpowiednio naświetlona, można ją powtarzać jeśli coś poszło nie tak. Póz robi się kilka. Sesję tą można zrobić w trakcie wesela, wymykając się na chwilę (ok godziny z dojazdem) z wesela. W atelier płaci się za każdą pozę osobno, ok 10zł lub za całą sesję ok 400zł ( w tym wliczone są pozy do wyboru, odbitki i retusz)