Zainspiruj się różnymi pomysłami na spędzenie tego wyjątkowego dnia.

a) w górach – wymarzona sceneria dla lubiących piesze wędrówki lub ciszę i spokój. Zaletą takiego miejsca są niewątpliwie piękne widoki, czyste powietrze i niezapomniane wrażenia. Wadą jest to, że nie wszyscy goście będą potrafili się w góry dostać – może być to dla nich za daleko albo za wysoko lub zbyt niewygodnie, sporo osób z tego powodu może zrezygnować z wesele, a szczególnie gdy mowa o dziadkach pary młodej trzeba przemyśleć co jest ważniejsze – piękne miejsce czy obecność rodziny. Dodatkowo problemem może być kwestia wygody i czystości, jeśli wesele z noclegiem jest w schronisku górskim gdzie warunki sanitarne i noclegowe nie muszą być rewelacyjne. Trzeba też pomyśleć o tym, jak przetransportować w bezpieczny sposób osoby starsze i z kłopotami zdrowotnymi, które zdecydowały się brać udział w weselu, a także jedzenie, np. tort (nie zawsze wszystko da się zrobić na miejscu). Na górze można mieć tylko wesele, tylko ślub lub ślub i wesele. Może być to współczesne wesele, ognisko z gitarami lub góralska impreza w starym stylu. Dużo zależy od możliwości sali jaką dysponujemy. Dużym ograniczeniem może też okazać się liczba pokoi gościnnych, gdyż należy wtedy zapewnić wszystkim gościom nocleg na miejscu lub transport w nocy na dół do pobliskiego hotelu.

Jeśli wybiera się ślub w górach trzeba pamiętać, że jeśli będzie on na świeżym powietrzu, warunki pogodowe w górach zmieniają się bardzo szybko. Dodatkowo nie będziecie sami ze swoimi gośćmi – nie możecie zabronić przechodzenia turystom przez szlak czy miejsca dozwolone do oglądania – a zapewne właśnie w takim miejscu ślub by się odbywał. Jeśli ślub miałby być kościelny a odbywał się poza kościołem czy kaplicą (na miejscu niepoświęconym) to należy wystarać się u biskupa o zgodę, co nie zawsze jest sprawą prostą. Nie każdy ksiądz też zgodzi się udzielić takiego ślubu, więc trzeba wtedy mieć księdza znajomego.

b) na plaży – na Polskiej plaży może być to pomysł niewart analizowania, gdyż polskie morze jest na tyle zimne i wietrzne, że nawet w środku lata nie ma się pewności, że pogoda pozwoli na przeprowadzenie ceremonii. Poza tym cała linia brzegowa jest własnością państwową i należy uzyskać zgodę od lokalnego urzędu np. miasta lub gminy na imprezę o charakterze masowym, co może kosztować ogromne pieniądze. Najlepiej więc chyba jednak mieć ślub w kościele a plażę zostawić sobie jako formę spaceru i miejsce do sesji ślubnej. Nad jeziorem odpaść może zagrożenie silnym wiatrem, lecz z kolei jest tam niewiele plaż, na których nie trwałoby bujne życie urlopowiczów. W najlepszej sytuacji są osoby, które mają domek z własną plażą, wtedy ta opcja jest najłatwiejsza do realizacji. Jeśli jednak marzysz o ślubie na „plaży plaży” to opcją jest wyjazd za granicę, na jakąś Teneryfę, Barbados czy inne Hawaje. Biała plaża, palmy, maleńka chałupka z trzcin, Ty w zwiewnej sukni i z kwiatem we włosach, on w spodenkach lub przynajmniej sandałach i białej, rozchełstanej koszuli – tak to wygląda przynajmniej na filmach. Albo nawet normalna uroczystość z rodziną, urzędnikiem, kwiatkami, orszakiem i innymi cudami ale na plaży. Jest to możliwe do realizacji!

Problemem jest wtedy liczba gości, których będzie stać by tam pojechać, lub na ilu Was stać by ich tam zabrać. Trzeba liczyć dojazd/dolot, nocleg, wyżywienie pewnie przez więcej niż 1 noc. Dla skromnej uroczystości we dwoje można skorzystać z gotowych ofert biur podróży, ale wtedy prawie nie mamy wpływu na wygląd i przebieg uroczystości – dostajemy kwiaty, księdza, konkretne miejsce, tort, a po wszystkim gotowe zdjęcia i film (lub nawet tylko 1 zdjęcie). Jeśli ten jeden dzień ma być szczególnie wyjątkowy, a wy byliście już w wielu miejscach, to trzeba uważać, by „ceremonia ślubna” nie była wymieniana jednym tchem z innymi atrakcjami (np. „nasz hotel oferuje jazdę konną, brodzik dla dzieci, ślub na plaży, lot paralotnią oraz w pobliżu jest pole golfowe”) i była traktowana na równi z nimi, jako miły przerywnik. Wtedy i Wy nie uwierzycie w prawdziwość i wiarygodność tego wydarzenia, szczególnie jeśli nie będziecie mieli ze sobą nikogo z rodziny a świadkowie będą z łapanki. Jeśli taka opcja jednak Wam odpowiada, nie chcecie za dużo kombinować, a wizja raju na ziemi jest wymarzoną dla Was scenerią do ślubu, to jest to jak najbardziej realne. Załatwienie wszystkiego samemu w dobie internetu też jest możliwe, ale trzeba mieć ogromne zaufanie do osoby po drugiej stronie łącza, by zorganizowała wszystko bez nadzoru według instrukcji.

c) na jachcie – na środku morza, gdzie nie obowiązują już przepisy prawa danego kraju, kapitan jachtu ma prawo udzielić ślubu, który później będzie uznawany za ważny po złożeniu odpowiednich papierów w urzędzie stanu cywilnego. Ślub taki jest bardzo ograniczony jeśli chodzi o liczbę osób w nim uczestniczących. Jest on również bardzo uzależniony od pogody, chyba że lubicie przechyły, bryzgające o twarz fale i przy tym próbę założenia obrączek. Wesele w takiej scenerii musi przybrać formę skromnego poczęstunku lub musi być organizowane poza jachtem, np. w portowej tawernie.

d) na statku (marynarki wojennej lub rzecznym) – w Polsce ślub odbywa się jednak zazwyczaj na lądzie, a jedynie wesele jest na pokładzie. Ograniczeniem jest liczba osób, która się zmieści na pokładzie (pod dachem w razie niepogody). Nie wszystkie osoby lubią też bujanie. Nie ma możliwości wcześniejszego wyjścia z imprezy, nawet w wypadku gorszego samopoczucia czy innych ekscesów, zazwyczaj przewidziane jest jedno zatrzymanie w trakcie trwania uroczystości. Zazwyczaj też nie może ona trwać do rana, a do ok 24-1. Na statku jest możliwość zrobienia grilla na otwartym pokładzie, jest gdzie potańczyć.

http://www.accentcruises.ca/wedding_cruise.php

e) grill w ogrodzie lub na działce – dla tych, którzy wolą mniej formalne wesele wspólne spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi przy piwie i szaszłykach może być ciekawym wyjściem. Może ono przybrać formę eleganckiego bankiety, gdzie pod namiotami stoją krzesła, stoły i jest miejsce do tańczenia, a catering serwuje potrawy. Lub przeciwieństwem – spotkaniem w nieformalnych strojach, z siedzeniem na kocach, przy ognisku. Niektórzy goście mogą się poczuć niedowartościowani taką formą zabawy, szczególnie osoby starsze, dla których takie spędzanie czasu jest uciążliwe i męczące. Może być to jednak dobra alternatywa dla mających uczulenie na eleganckie przyjęcia. Strój może być wtedy mniej formalny, mniejszą wagę można przywiązywać do tradycji, choć niektóre elementy jak np. tort można pozostawić. Ciężko jednak tańczyć na trawie, chyba że ma się wyjątkowo dużo miejsca i dobre nagłośnienie.

f) bajeczny ślub w ogrodzie lub parku, polu golfowym – to typowy ślub z Amerykańskiego filmu – ławki na zewnątrz ustawione w rzędach przy dróżce do ołtarza. Później rozstawione namioty, pod nimi stoły, miejsce do tańczenia. Wszędzie mnóstwo kwiatów, uwijający się catering i blask zachodzącego słońca.

g) bal na zamku – co tu dużo ukrywać, to marzenie większości małych dziewczynek, które nie zawsze z tego marzenia wyrastają. Piękna suknia królewny, dojazd dorożką, wielki orszak ślubny, mężczyźni w smokingach, wesele w murach zamku, a ślub w olbrzymiej katedrze. Pokaz walk rycerskich, serwowany pieczony dzik i grająca orkiestra. Jedyne ograniczenie to budżet, im dalej od miasta tym większej liczbie gości trzeba będzie zagwarantować nocleg

i) romantycznie w malutkim kościółku – skromna ceremonia w pięknie położonym kościółku, do takiego ślubu można pojechać na koniach lub bryczką, a bezpośrednio po nim udać się w podróż poślubną. A goście? Pobawią się sami w pobliskiej restauracji. Skromna sukienka, polne kwiaty, niewielka liczba gości.

j) jak za prl-u, na stołówce szkoły podstawowej lub w remizie strażackiej – dawniej było wiadomo, gdzie ślub się odbędzie – w największej sali dostępnej niedaleko od kościoła parafialnego panny młodej – czyli w remizie strażackiej lub w stołówce. Miejsca te nie grzeszą urodą czy romantyzmem ale są tanie i spełniają swoją fukncję – można w nich potańczyć, pojeść i popić. Na takie wesele koniecznie trzeba jechać starą warszawą lub dużym fiatem (do małego fiata może nie wejść suknia młodej). Konieczna jest też kapela grająca niezapomniane przeboje w stylu „mydełka fa” i „jesteś szalona”. Konieczna masa baloników, gołąbków i obrączek. A o północy zabawy w starym stylu np. kto więcej wypije. Radzimy jednak uprzedzić gości o planowanej formie wesela, by nie wystraszyli się zanadto.

k) Wasze miejsce (basen, teatr, restauracja, hotel, stajnia) – teraz wesele można zaplanować dosłownie wszędzie. Wystarczy dogadać się z właścicielami Waszego ulubionego miejsca. Dużo niestandardowych miejsc ma już taką opcję w swojej ofercie, ale nie oznacza to, że inne miejsca nie przystaną na Waszą propozycję. Z wrocławskich lokali imprezy takie odbywają się np. w teatrze współczesnym, w zoo, nad morskim okiem, na gliniankach.

l) tematycznie – w Stanach, a już szczególnie w Las Vegas – wszystkie chwyty są dozwolone. Ludzie przyjeżdżają tam na 2 dni, sami, udają się do jednej z pobliskich kapliczek, wybierają przebranie, biorą ślub, robią pamiątkowe zdjęcia i wracają do domów. Trudno nazwać to ślubnym strojem, to raczej przebranie jak do teatru, ale skoro niektórym ludziom to pasuje, to może kogoś zainspiruje:

m) zwariowane pomysły – ludzka wyobraźnia naprawdę nie zna granic. Składanie przysięgi odbywało się więc już pod wodą, w balonie, podczas skoku na bandżi czy na ściance wspinaczkowej. Jeśli koniecznie musisz być oryginalny – wszystko da się załatwić, jeśli masz znajomego księdza lub urzędnika państwowego.