System kolejkowy trafił do Polski w latach 90 tych ze Szwecji. Wtedy w niektórych urzędach zaczęły pojawiać się dziwne automaty, które posiadały dotykowe monitory i po kliknięciu w odpowiedni komunikat wydawały bilety. System dla kolejki wymyślono po to by kolejki usprawnić, by szanować czas zarówno petentów jak i osób obsługujących.

Monitorowana kolejka dzisiaj stała się kolejką powszechną wszędzie tam, gdzie masowo obsługuje się klientów. W różnych urzędach, biurach, instytucjach, przychodniach czy szpitalach, wszędzie tam odbieramy z automatu bilet i czekamy na swoją kolej.
Kolejka jest kolejką rozproszoną, ale nie jest kolejką bałaganiarską. Ludzie nie są zestresowani w takiej kolejce, mogą zarządzać swoim czasem, bowiem na bilecie jest określony, przybliżony czas oczekiwania.
Automaty kolejkowe są połączone z wywieszonymi monitorami informującymi o numerach, które aktualnie lub następnie będą obsługiwane.
System kolejkowy to usprawnienie pracy dla pracowników miejsc, gdzie został zainstalowany, to dla nich informacja, ilu petentów i w jakim czasie mają do załatwienia. Takie systemy stały się już powszedniością w miejscach o dużym natężeniu ruchu klientów. Spotykane automaty nie są zaskoczeniem, każdy już wie jak z nich korzystać i jakie przyciski należy klikać. Ludzie bardzo łatwo i szybko przyzwyczaili się do monitorowanej kolejki.