Franczyza to jeden z najlepszych sposobów na zrealizowanie marzenia o swoim biznesie. Działalność gospodarcza podejmowana na własną rękę, bez doświadczenia, bez dostatecznej wiedzy, bez rynku zbytu i przetartych ścieżek, to ryzykowne przedsięwzięcie.

Realizując swój pomysł na biznes w systemie franczyzy powyższe problemy praktycznie znikają. Działamy pod znanym i rozpoznawalnym szyldem lub logo, mamy uznana markę już na starcie działalności, korzystamy z know-how i doświadczeń właściciela franczyzowego oraz ludzi działających pod tym samym logo. Ponadto franczyza zapewnia nam pomoc w rozwiązywaniu problemów zwłaszcza na starcie oraz niektóre koszty są na starcie pokrywane przez franczyzodawcę.

Jeśli chodzi o branże w których możemy działać w systemie franchisingowym to praktycznie nie ma tutaj ograniczeń. Rok rocznie przybywa sieci franczyzowych i rzeczywiście już w chwili obecnej jest w czym wybierać.

Nawet jeżeli chcemy prowadzić hotel to możemy już teraz skorzystać z oferty franczyzowej jaką mamy dostępną na rynku. Zazwyczaj franczyza kojarzona jest z takimi markami jak McDonalds, BP czy Lewiatan, jednak obecnie można podziałać z pomocą franczyzodawcy nawet w branży hotelarskiej. Na świecie ponad 40 procent hoteli działa właśnie sieciach franczyzowych.

W systemie franczyzy działają w Polsce takie sieci hotelowe jak Best Western, Hilton, Novotel czy Inter Continental. Nie są to oczywiście sieci przedstawiające ofertę na tzw tani hotel. Jak zatem w tym luksusowym towarzystwie przedstawiają się koszty prowadzenia działalności franczyzowej.

Otóż w sieci hotelowych polskich koszt przystąpienia do programu zamyka się maksymalnie w kwocie 100 000 zł, przy czym umowa zawierana jest na okres do 10 lat. Koszty bieżące prowadzenia działalności to około 1500zł lub do dwóch procent liczonych od obrotów.