Każdy obywatel państwa polskiego zamieszkały na terenie Polski podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Co za tym idzie zobligowany jest do rozliczania każdego swojego przychodu bez względu na to w jakim kraju go uzyskał.
Wiele osób obawia się nakazu płacenia podatku w obydwu państwach. Na szczęście Polska ma podpisane umowy z 92 krajami na całym świecie, w których zdefiniowane są dwie metody uniknięcia podwójnego opodatkowania. Metoda wyłączenia z progresją zwalnia z podwójnego opodatkowania lecz wpływa na stopę procentową, która służy do obliczania podatku od dochodu w Polsce. Metodą proporcjonalnego odliczenia odlicza się podatek zapłacony za granicą od podatku naliczonego w Polsce. Musimy też pamiętać by rozliczając dochód dobrze przeliczyć walutę na złote polskie.
Rozliczenie podatku dochodowego z zagranicy jest coraz łatwiejsze. Wszelkie informacje znajdziemy w internecie. Możemy również elektronicznie złożyć deklaracje podatkową. Gdybyśmy się jednak obawiali, że sobie nie poradzimy możemy zasięgnąć porady specjalistów, księgowych oraz osób wykwalifikowanych w urzędzie skarbowym.