Decyzja o studiowaniu poza rodzinnym miastem wiąże się dla maturzysty z wieloma wyzwaniami. Czeka go między innymi wynajęcie mieszkania, przeprowadzka, uczelniane formalności a często także wzięcie, po raz pierwszy, swoich finansów we własne ręce.

Niezależnie od tego, czy w trakcie studiowania będziesz zarabiać się samodzielnie, czy pozostawać na utrzymaniu rodziców, na pewno przyda się posiadanie osobistego konta. Nawet jeśli do tej pory posługiwałeś się gotówką lub korzystałeś z rachunku bankowego rodziców, na studiach własne konto może okazać się niezbędne.

To właśnie bezpośrednio na twój rachunek bankowy pracodawca będzie przelewał Twoją pensję i to na nim będą się pojawiały pieniądze od rodziców. Jeśli pracujesz dorywczo i zarabiasz niewiele – po rocznym rozliczeniu bezpośrednio na konto otrzymasz również zwrot podatku. Co prawda może on zostać wysłany też przekazem pocztowym, jednak na Twój koszt.

Posiadając internetowe konto studenckie bez wychodzenia z domu i o każdej porze możesz opłacić bieżące rachunki, rozliczyć się ze znajomymi czy zapłacić za zakupy internetowe. Jeśli znajdziesz się w gronie szczęśliwców otrzymujących stypendium, to właśnie na konto studenckie będą wpływały jego raty, niezależnie, czy jest to stypendium naukowe, sportowe czy socjalne. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z kredytu studenckiego, pieniądze będą wpłacane również przelewem.

Obecnie większość banków oferuje specjalne produkty dedykowane studentom. Konta studenckie, w zależności od oferty konkretnego banku charakteryzują się niewielkimi kosztami obsługi, możliwością wykonywania przelewów przez Internet, rozbudowaną bankowością mobilną czy darmowymi wypłatami z bankomatów. Decydując się na otwarcie rachunku dla studenta warto zapoznać się z ofertami kilku banków, przeglądnąć ranking kont studenckich i zwrócić uwagę na ewentualne dodatkowe opłaty. Przemyślany wybór pozwoli nam uniknąć nieplanowanych wydatków i cieszyć się swobodnym dostępem do swoich pieniędzy.'