Jeszcze kilka lat temu dodatki wnętrzarskie wykonane z naturalnych materiałów jak drewno czy kamień, były rzadkością i dominowały raczej tworzywa sztuczne oraz materiały z recyklingu. Dzisiaj patrząc nawet na takie dodatki jak donice ogrodowe, można zauważyć, że coraz częściej nie są one jedynie przedmiotem o zastosowaniach funkcjonalnych.
Dzisiaj taka donica nie musi być tylko dodatkiem ogrodowym czy balkonowym, który gwarantuje odpowiednie zapanowanie nad kwiatami. Dzięki temu, że mała architektura tak mocno rozwinęła się w ostatnim czasie, doniczka czy lampa sama w sobie może stać się nie tylko mało istotnym dodatkiem do ogrodu albo balkonu, ale niezależnym odrębnym bytem.
Może być jednocześnie funkcjonalna, czyli spełniać istotne praktyczne przesłanki, ale nic nie stoi dzisiaj na przeszkodzie, aby zupełnie przy okazji donica taka była również bardzo atrakcyjna wizualnie i estetyczna. Jej design wcale nie musi stać w sprzeczności ze skutecznym i funkcjonalnym realizowaniem zadań charakterystycznych dla donic czy rabat.