Motyw przewodni, czyli element graficzny który łączy w całość elementy dekoracyjne zastosowane podczas wesela.

Jeśli chcecie się zdecydować na motyw przewodni najlepiej dostosować go do charakteru uroczystości, do niego dobrać odpowiednie miejsce wesela i dobierać elementy dekoracyjne i wzory drukowanych elementów. Jest to o tyle ważne, by nie wybrać góralskiej chaty gdy chce się zrobić wesele w stylu bollywood, albo eleganckiego zamku gdy myśli się o tradycyjnej uroczystości.

Motyw możemy umieszczać na zaproszeniach, w dekoracjach, wizytówkach. Mistrzami w tych sprawach są amerykanie. Potrafią oni zadbać o każdy najmniejszy drobiazg jak np. kolor guzików, mają specjalne sklepy z gadżetami na wesela, a królową ozdabiania jest Martha Stewart.

Jakie są możliwe motywy? Jest ich masa: motylki, samolot, samochód, rybki, morze, konie, sport, służby mundurowe, azja, afryka, misie, kwiatki, jakiś kolor, szlaczek, wzorek, inicjały.

Gdzie można dać motyw przewodni?

Na wszystkie dekoracje, a możliwości jest niemało: zaproszenia, zawiadomienia, dekoracje kościoła, samochodu, we włosy, biżuteria, bukiety, wizytówki, menu, ozdoby na butelki, podziękowania dla gości, pudełka na ciasta, księgi gości, plansze w sali weselnej, tort. Pamiętaj jednak, by nie przedobrzyć. Wystarczy po jednym elemencie w każdym miejscu. Motyle we włosach, uszach, bukiecie i na sukience to zdecydowanie za dużo i będzie wyglądać kiczowato. Najczęściej stosuje się na zaproszeniach, wizytówkach i podziękowaniach, oraz jako element dodatkowy do bukietów.

Pomysły na motyw przewodni:

Kolor – to zdecydowanie najprostszy motyw przewodni. Najczęściej spotykane to: bordo, róż, fiolet, niebieski, złoty. Najrzadziej: czarny.
Kolor najlepiej sprawdza się, gdy jest przełamany przynajmniej jeszcze jednym innym kolorem. Np na ślub na boże narodzenie może być to bordo+złoto, bordo+srebro, bordo+biały. Ale aby nie było zbyt nudno dodaj do tych kolorów trzeci, który dasz w mniejszej liczbie miejsc, ale urozmaici dekoracje. W naszym przykładzie z bożym narodzeniem może być to kolor zielony.
Inne ciekawe zestawienia to: żółty i niebieski, różowy i fioletowy, pomarańczowy+zielony, krem+brązowy, błękit+brąz

Jak w praktyce kolor przewodni wpleść do ślubu i wesela?
Zacznijmy od zaproszeń – koperta i rysunki mogą być w tym kolorze, a papier w drugim. Dokładnie tę samą kombinację powtarzamy na zawiadomieniach, wizytówkach, menu i planszach na sali weselnej. Kwiaty w kościele i na sali weselnej mogą być z kwiatów w kolorze 1+2, a świece w kolorze 3 jako akcent. Serwetki w kolorze 1 a przewiązane kokardą w kolorze 2. Jeśli prezenciki będą tuż obok mogą być w odwrotnej kolorystyce: całość w kolorze 2 a detale w kolorze 1.
Na sukni ślubnej możesz mieć zdobienia w kolorze 1, albo przepasać się szarfą w kolorze 1, a biżuterię w kolorze 2. Druhny mogą być ubrane jak w odbiciu lustrzanym – suknie w kolorze 1, kwiaty w kolorze 2 lub w kolorze sukni. Pan młody może mieć musznik/krawat w kolorze 1 a kamizelkę w kolorze 2. Kotyliony gości mogą być z dwóch kolorów (np dla kobiet w kolorze 1, dla mężczyzn 2, albo podział na rodziny).
Wzorek – jakiś abstrakcyjny zawijas, którym można ozdobić wszystkie drukowane elementy (zaproszenia, zawiadomienia, menu, wizytówki, prezenciki, plansze), można je powiększyć i ozdobić nimi ściany, ich elementy można dodać przy serwetkach (w formie zawiązania), poprosić o danie na torcie takiego zdobienia. Znaczek jest o tyle prosty, że można go dowolnie skalować ale też powielać np w postaci ramki a czasem użyć jedynie kawałka jako znaku graficznego. Można je wyciąć i zostawić w postaci dziurek lub nakleić by był wypukły.
Znaczek może być pochodzenia obcego (np starożytny grecki ornament czy staroangielski stempel), szkocka krata albo typowo polski (np kurpiowskie szlaczki). Mogą to być też stylizowanie napisane Wasze inicjały.
Motyw zwierzęcy, weselny lub ludzki – coś co jest bliskie Waszemu sercu. Jeśli jesteście posiadaczami
stadniny koni – pewnie będzie to koń. Jeśli macie golden retrievery, pewnie będzie to pies. Inne popularne zwierzęta to: kot, motyl, delfin, rybki, słonik (na szczęście), misie (też pluszowe). Z cywilizacyjnych motywów: komiksowe postacie, samochody, łódki, domki, zamki. Typowo weselne to: gołąbki, obrączki, serduszka, para młoda, tort

Z takim konkretnym motywem jest już nieco gorzej, gdyż przesyt może okazać się zgubny a efekt końcowy zamiast oczarować – ośmieszy. Tego typu motywy ograniczają się więc do elementów drukowanych (zaproszenia, zawiadomienia, menu, wizytówki, prezenciki, plansze), ewentualnie pojedyncze większe elementy mogą się pojawić jako dekoracja sali (figura słonia postawiona w widocznym miejscu). Czasem małe elementy mogą być wycięte np z tektury i na patyczkach powbijane w kwiaty (np motylki czy samochodziki). Panna młoda może mieć ozdoby z takim symbolem. Mogą być również na torcie. Jednak nie za wiele podobnych ozdób obok siebie.
Motyw roślinny – Z motywów roślinnych przeważają kwiaty: róże, lilie, tulipany, maki, słoneczniki, stokrotki, kalie. Ale też zdarzają się drzewa jak np kwitnąca wiśnia lub palma kokosowa.

Z kwiatami jest o tyle prościej, że można je stosować obficie we wszystkich dekoracjach kwiatowych (bukiet młodej, dekoracja kościoła, samochodu, bukiety na stołach), a oprócz tego we wszystkich drukowanych i robionych ręcznie elementach.
Wasze zdjęcie – może się pojawić na zaproszeniach, zawiadomieniach, w menu. Nie zmieści się już jednak na wizytówki ani do dekoracji bukietów. Można za to wybrać wiele Waszych zdjęć i dawać różne lub różne ujęcia z jednej sesji zdjęciowej. Ich powiększone odbitki mogą być ozdobą na sali weselnej.
Wesele tematyczne – różni się tym, że nie tyle mamy do czynienia z jednym elementem graficznym, lecz całe wesele jest podporządkowane jakiemuś tematowi. Takim tematem może być: morze, średniowiecze czy samochody. Popularne są również wesela stylizowane na konkretny region świata np japońskie, indyjskie (w stylu bollywood), afrykańskie czy greckie). Np w weselu o tematyce morskiej nie tylko zaproszenia i inne drukowane elementy będą miały znaczek jachtu, lecz w sali weselnej pojawić się mogą żagle, pasiaste wzory, dominować może kolor niebieski i biały a do tego orkiestra może grać szanty.