Malowanie mieszkania można zlecić ekipie budowlanej albo zabrać się za to samemu. Jednak czy zawsze będzie się nam opłacało malować mieszkanie ręcznie? Bo czy naprawdę wiesz, jak nakładać na ściany farby akrylowe? Może zanim coś popsujesz, dowiesz się nieco o tym, jak stosuje się takie materiały budowlane?
Farby akrylowe – cechy typowe

Podstawowym składnikiem każdej farby akrylowej jest przede wszystkim akryl, czyli żywica poliakrylowa. Ten materiał pochodzenia sztucznego sprawia, że powierzchnia nim pomalowana nie wchłania wody i zachowuje piękny połysk przez wiele lat.

Początkowo farby akrylowe były stosowane do malowania zewnętrznych ścian mieszkań położonych nad morzem w kurortach Stanów Zjednoczonych oraz Meksyku. Pomalowanie nimi ściany sprawiało, że woda i wilgoć od morza nie wchłaniała się, przez co można było zaoszczędzić spore pieniądze na remontach mieszkania. Farby akrylowe trafiły z USA do Europy, aby tutaj na dobre zagościć na naszych ścianach.
Malowanie farbami akrylowymi

Podczas pracy nad malowaniem farbami akrylowymi na początku należy postępować zupełnie jak przy malowaniu dowolną inną farbą. Należy zabezpieczyć każdy mebel przy pomocy taśmy malarskiej oraz folii plastikowej. Jeśli są jakieś fragmenty ścian lub framugi, których nie chcemy pomalować, powinniśmy zabezpieczyć je taśmą poprzez maskowanie.

Farby akrylowe są wykonywane na zasadzie skoncentrowanej dawki. Dlatego należy je wpierw rozcieńczyć za pomocą rozpuszczalnika ftalowego lub innego przewidzianego do farby zgodnie z zaleceniami producenta.

Nakładanie samej farby można wykonać poprzez użycie wałka o krótkim włosiu, które pozwoli na uzyskanie ładnej faktury i zarazem pozwoli na uzyskanie braku jakichkolwiek zacieków czy śladów pociągnięcia wałka. Malowanie zaczynamy od sufitu, ponieważ potem będziemy mogli poprawić ściany po ewentualnych zaciekach.

Po skończeniu malowania sufitu możemy przejść do nakładania farby akrylowej na ściany. Powinniśmy je malować poprzez pionowe ruchy, potem ukośne, a na końcu poziome. W ten sposób zagwarantujemy sobie pewność, że będziemy posiadali brak jakichkolwiek zacieków czy niedomalowań.

Na koniec całej pracy zostaje nam jedynie poprawienie poszczególnych miejsc oraz zamalowanie rogów i framug.