Liczba gości zależy od budżetu, a od tej liczby zależy jakiej sali się poszukuje – więc jest to jedna z pierwszych ważnych rzeczy do zrobienia. Najlepiej przedyskutować ją z rodzicami i dziadkami, by nie popełnić jakiegoś faux pax nie zapraszając kogoś.

W wersji absolutnego minimum jesteście tylko wy i świadkowie – lecz taki układ to rzadkość. Na ślub wypada zaprosić przynajmniej: rodziców (nawet jeśli są po rozwodzie zaprasza się obydwoje z nowymi rodzinami), dziadków (i pradziadków jeśli ma się to szczęście, że jeszcze żyją), rodzeństwo z rodzinami. Kolejnymi osobami są chrzestni, rodzeństwo rodziców z rodzinami, dalsza rodzina z którą ma się kontakt. Oprócz tego zaprasza się swoich bliskich znajomych, czasem również rodzice zapraszają swoich znajomych. Kogo zaprosić najlepiej przedyskutować z rodzicami czy nawet dziadkami – oni najlepiej znają układy rodzinne, to kogo nie wypada nie zaprosić a kogo można pominąć. Jeśli jednak nie znosisz jakiejś ciotki, to nie zmuszaj się i nie zapraszaj nikogo na siłę – to ma być Twój ( a raczej Wasz) dzień!

Dzieci zaprasza się na osobnych zaproszeniach, jeśli skończyły 18 lat. Osoby samotne zaprasza się same, lub z osobami towarzyszącymi – żeby miały się z kim bawić, lecz nie jest to wymagane. Partnerów oficjalnych można dopisać z imienia i nazwiska (jeśli para jest w dłuższym związku) lub dopisać „z osobą towarzyszącą” – gdy partner może się jeszcze zmienić.

Jeśli znana jest już data i lista gości, lecz nie znane są dalsze szczegóły jak miejsce zabawy i ślubu – można rozsiać wici, by goście zarezerwowali sobie terminy (w Anglii np. wysyła się w tym celu specjalne kartki „save the day” – które mówią, że uroczystość odbędzie się tego a tego dnia, szczegóły wkrótce – jest to pierwsza okazja do wykazania się kreatywnością i utrzymania charakteru i motywu przewodniego).

Na stronie internetowej ślubu powinny się znaleźć wszystkie informacje z zaproszeń, dodatkowo mogą pojawić się mapy dojazdu na miejsce ślubu, wesela i domu państwa młodych, lista prezentów z przykładami, cenami i informacją czy jest on zarezerwowany czy nie, galeria zdjęć młodych, ważne telefony (do świadków, rodziców w sprawie np. rezerwacji prezentów lub potwierdzenia przybycia).

Jak skomponować listę prezentów? Przede wszystkim sprawdźcie, co by się Wam przydało. Przyjęło się, że najlepsze prezenty to takie do domu, z gospodarstwa domowego, AGD i RTV, naczynia, garnki, sztućce, pościel, narzędzia, wyposażenie wnętrz (zegary, obrazy, ładne rzeczy). Pamiętajcie, by prezenty były w różnorodnych przedziałach cenowych tak, by nawet 18 letni kuzyn był w stanie coś wybrać od siebie, ceny powinny się wahać 50zł-1000zł.