Stół na sali weselnej to najbardziej dekoracyjny element sali, ale także miejsce, gdzie goście jedzą, rozmawiają i poznają się ze sobą. Warto postarać się, by w ten wyjątkowy dzień  stoły zastawione były elegancko i z klasą. Wizytówki i menu weselne pomorze gościom we wzajemnym zapoznaniu się.

Kwiaty to ważny element dekoracji – zazwyczaj małe bukieciki znajdują się na wszystkich stołach, większy bukiet przed stołem państwa młodych, przy stołach tematycznych czy przy stole z księgą gości. Dobrze wyglądają też kwiaty na wejściu do sali oraz przy orkiestrze. Można do tego celu wykorzystać kwiaty otrzymane na ślub, lecz wtedy mamy niemal pewność, że nie będzie zachowana tonacja kolorystyczna i jeśli jest to dla nas ważne – lepiej kwiaty kupić wcześniej.

Bukieciki na stół powinny nie przeszkadzać w rozmowie toczonej przez stół tak, by nie zasłaniać osób – powinny być więc dość niskie lub na bardzo wysokich stojakach. Mogą być to tradycyjne zwarte bukiety lub luźne kompozycje zwane ikebana, w których jest mniej kwiatów a większą uwagę przywiązuje się do dynamicznego ułożenia i kształtów. Ciekawym rozwiązaniem ozdób na stołach mogą być pojedyncze kwiaty pływające w niewielkich przezroczystych naczyniach z wodą, w której mogą być też pływające świeczki (lub w większej skali po np. 3 kwiaty w naczyniu). Jeśli na kwiaty nie ma miejsca można np. rozsypać płatki kwiatów na stole, co nada mu odświętny charakter.

fot: https://flowerdesignstannes.blogspot.com/ :

Świece – przydają wystrojowi przytulności i romantycznego charakteru – warto na każdym stole postawić po jednej lub w świecznikach po 3 świece. By świeciły się wystarczająco długo muszą być cienkie i wysokie, lub niskie i grubsze.

fot: https://flowerdesignstannes.blogspot.com/

Chusteczki – efektownie ułożone na lub obok talerzy będą nadawać uroczysty charakter wyglądowi stołu. Można pokusić się o złożenie odpowiednie do stylizacji (np. wachlarz w stylu hiszpańskim) lub o stylizowaną obręcz spinającą (np. ze wzorkiem czy inicjałami z motywu przewodniego).

fot: https://www.starapiekarnia.eu

fot: https://slub.onet.pl/

Wizytówki – jeśli zdecydujemy się na rozsadzenie gości wizytówki są koniecznością by gość odnalazł swoje miejsce. Ułatwiają one też pierwsze przełamanie lodów do rozmów z gośćmi siedzącymi obok. Można zrobić je fantazyjnie w stylu całego ślubu. Można je też połączyć z menu weselnym lub prezencikiem dla gościa, np. nazwisko gościa napisane na prezenciku może być jednocześnie wizytówką.
Najczęściej stawia się je u góry naczyń lub fantazyjnie na talerzu. Talerz może być więc nakryty serwetką, na niej leżeć prezencik lub wizytówka.
Jeśli stoły będą okrągłe, można pokusić się o inne rozwiązanie. Gości podzielić na stoły, lecz nie przypisywać im konkretnych miejsc. Wtedy na stołach stoją numery stołów, przed wejściem na salę jest plansza z rozmieszczeniem stołów oraz zbiór wszystkich wizytówek. Goście wchodząc na sale szukają swojej wizytówki, na niej napisane jest który stół jest ich, odnajdują go na planszy i przy stole sami wybierają dla siebie miejsce. Takie rozwiązanie daje pole do popisu dla miejsca z wizytówkami, które może być bardzo atrakcyjnie zrobione.

Menu weselne – to spis, czego podczas wesela gość może się spodziewać do jedzenia oraz w jakiej kolejności. Ułatwia to gościom planowanie oraz mogą się z nich dowiedzieć o istnieniu np. stołu ze słodkościami lub termosach z herbatą.

Informator weselny – to ciekawy pomysł na to, by goście się poznali – może być to opis wszystkich gości, z podaniem relacji łączących z parą młodą, poprzez zawód, ciekawostkę o danej osobie (np. ma 7 rodzeństwa, same siostry, pasjonuje się paralotniarstwem, zbiera kapsle), po umiejscowienie przy stole na sali weselnej kończąc. Taki informator gość może zabrać do domu na pamiątkę i przypomnieć sobie, który to wujek śpiewał najgłośniej i czym zajmował się ciekawy znajomy młodych siedzący niedaleko (zdjęcia pomogą w rozpoznawaniu się również poza stołami).

Zawieszki na butelki – to stary zwyczaj, by ze zwykłej wódki zrobić „wódkę weselną Kamila i Izy, którzy całują się poprzez łzy, lecz skoro gorzko wołają goście, to nie wypada robić trudności”. Mogą to być naklejki, które zakryją oryginalne etykiety, bądź zawieszki ze sznureczkiem do zakładania na szyjkę butelki. Dodatkowo można pokusić się o specjalne nakrętki lub nawet akcyzę ślubną.

Prezenciki – Jeśli zdecydowaliśmy się na prezenciki, należy przemyśleć jaką formę powinny one przybrać, by jak najlepiej wpisywały się w całą koncepcję wesela. Prezenciki tematyką powinny pasować do wesela, bądź do państwa młodych. Powinny to być drobnostki, prezenty symboliczne, bibeloty a nie ładne ale drogie rzeczy. Podziękowanie w stylu włoskim czy amerykańskim to 5 migdałów w lukrze, które mają symbolizować szczęście, długowieczność, bogactwo, cudowne dzieci i zdrowie. Aby je elegancko opakować najczęściej stosuje się tiulowe sakiewki (zrobione z okrągłych warstw tiulu, czasem np. dwóch z ząbkowanym brzegiem dla ładniejszego efektu), woreczki (zrobione z tiulu bądź jakiegoś przeźroczystego materiału związane tasiemką bądź sznurkiem) oraz pudełeczka, które najtrudniej zrobić samodzielnie i prawdopodobnie będzie trzeba je kupić. Na pudełeczkach lub prezencikach mogą być imiona nowożeńców wraz z datą ślubu lub imiona obdarowanych.