Niedawno w Polsce powstał fundusz operujący na rynku sztuki. Niekorzystna sytuacja, którą jest obecna na światowych giełdach powoduje, iż inwestorzy zaczynają szukać innych sposobów na pomnażanie pieniędzy. Bardziej zwracają uwagę na nieruchomości, surowce, wina, jak również na dzieła sztuki, w szczególności na obrazy wykonane przez młodych artystów.

Chęć inwestowania w sztukę zaoferował Dom Aukcyjny Abbey House. Co więcej jest to nie tylko pierwszy na rynku fundusz, ale i pierwszy, którego działalność ma się skupiać na runku sztuki. Stworzony został zgodnie z Ideą Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Pieniądze klientów będą inwestowane w dzieła sztuki polskich artystów, jak również w największe zagraniczne firmy zajmujące się branżą sztuki.

Obecnie ofertą funduszu zainteresowało się 45 inwestorów, którzy dokonali zakupu certyfikatu za ok. 4 mln zł. Jakub Kokoszka wiceprezes Abbey House dodaje również, że pieniądze zostały zebrane bez wsparcia instytucji finansowych. Dom Aukcyjny Abbey House planuje podjąć ścisłą współpracę z 30 uznanymi i bardzo dobrze zapowiadającymi się młodymi polskimi artystami. Wiceprezes spółki Abbey House wyjaśnia, że firma z młodymi artystami podpisuje długoterminowe umowy na wyłączność, a w zamian gwarantuje przez pierwsze pięć lat comiesięczne stypendium. Oznacza to, że artysta przygotowuje określoną ilość obrazów, a jeden z nich zostaje sprzedany przez spółkę.