Podstawą każdej budowy jest odpowiedni projekt. Do jego wykonania potrzeba zarówno odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, jak i odpowiednich narzędzi. Takimi narzędziami są dzisiaj programy komputerowe wspomagające projektowanie, dzięki którym może powstawać naprawdę zaawansowana i budząca podziw architektura.

Programy takie pozwalają na wykonywanie architektonicznych rysunków zarówno w formie rysunku typowo technicznego, jak i wizualizacji trójwymiarowej, która z kolei umożliwia pokazanie, jak budynek będzie wyglądał w przyszłości. Ponadto wiele programów wspiera prowadzenie obliczeń, takich jak wytrzymałości konstrukcji, które są niezbędne do tego, aby architektura była trwałą i bezpieczną w użytkowaniu. Z programów tych korzystają nie tylko architekci, ale również ci, którzy zajmują się pracami wykonawczymi, czyli inżynierowie budownictwa.

Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu projekt, a więc również cała przyszła architektura, może powstawać znacznie szybciej i wygodniejsze są modyfikacje. Oczywiście nie wystarczy też sama umiejętność obsługi programu, niezbędna jest też specjalistyczna wiedza z zakresu architektury, czy budownictwa.